Sabah çok erken olsa da büyük bir mutlulukla ve heyecanla uyandım. Hemen hazırlanıp kahvaltımı bile arabada ederek Robert Collage’e gittim. Biraz erken gittiğim için okuldan gelecek diğer arkadaşlarımı uzun bir süre beklemek zorunda kaldım. Arkadaşlarım geldiğinde ise öğretmenim ve arkadaşlarımla beraber içeri girdik, kayıt yaptırdık ve yaka kartlarımızı aldık. İşte tam o sırada heyecanım doruktaydı. Hepimiz oradaki 3D printer standına bakıyorduk ve hepimize küçük de olsa stanttan küçük birer hediye verildi. Hediyem Marvin’in mini bir versiyonuydu. Bu mini Marvin oradan alabileceğim en güzel ve somut hatıra oldu. Bugün kütüphanemin rafında ders çalışırken beni izliyor ve sanki bana yazılımcı olmamı söylüyor.

Küçük hatıra hediyelerimizi aldıktan sonra öğretmenimizle beraber konferans salonuna gittik. Burada daha önce bize iletilen programdan açılış konuşmaları olacağını biliyordum. Fakat bu açılış konuşmasını iki adet liseli ve bir adet yetişkinin yapacağını hiç düşünmemiştim. Oldukça eğlenceli bir, bir saat geçirdim. Açılış konuşmasında her yaştan insanın neredeyse dünyayı değiştirebilecek bir şey icat edebileceğini, hayalini gerçekleştirmek istiyorsa ise hangi yol ile yapabileceğini; oradaki konuşmacıların aldığı patentleri, girdiği yarışmaları dinledik.

Açılış konuşmalarının ardından atölye çalışmasına katılabilmek için âdeta bir labirente benzeyen okulda sınıfımızı aradık. Ben ve üç arkadaşım Blender (3D Animasyon Yapma Programı) Atölyesine girdik. Üç saat boyunca orada basit bir küpü bir uzay gemisi veya bir kuşa dönüştürerek kendi animasyonlarımızı yaptık. Atölye çalışması bitince yemek zamanı gelmişti. Yemek yemek için iki seçeneğimiz vardı: Kantin veya yemekhane. Ben kantini tercih ettim ama çoğu arkadaşım yemekhaneyi tercih etti. Nedenini bilmiyorum ama büyük ihtimal ile onlar benden daha açtı.

icerik_2

Yemekten sonra hepimiz yeniden atölyelere dağıldık. İkinci atölye olarak ben MIT App Inventor’a katıldım. Bu atölyede bilgisayardaki Paint Brush programını android telefonlar için tasarladık. Atölyenin öğretmeni eskiden bizim okulumuzda okuyan daha sonra ise Robert Collage’e geçen bir öğrenci idi (Acaba ben de bir gün onun gibi olur muyum?). Paint Brush sonrası Pong oyununu android için tasarladık. İlk defa herhangi bir platform üzerine bir uygulama yapıyordum. Yaparken de açıkçası çok eğlendim. Ve beni mutlu eden yanlarından birisi de bunu yalnızca RCMakers’da değil istediğimiz zaman bilgisayarımızı açıp yapabilmemizdi.

Çok güzel ve eğlenceli bir gün geçirdim. Önümüzdeki sene bir daha katılmak isterim. Bana bu fırsatı verdiğiniz için çok teşekkürler Hocam ☺

İELEV Özel Ortaokulu
5/B Sınıfı Öğrencimiz – Salih Emre DEMİRKOL

Sizde RCMakers izlenimlerinizi blog yazısı haline getirip bizimle paylaşmak ister misiniz?  meozdemir@robcol.k12.tr mail adresine hazırlamış olduğunuz blog yazısını gönderebilirsiniz.

28 Mayıs 2016 Cumartesi İstanbul Amerikan Robert Lisesi’nde düzenlenen maker ruhunu taşıyan her yaş grubundan katıldığı RCMakers etkinlik fotoğraflarını görmek için tıklayınız.