Bu atölyede 10 öğrenciye arduino UNO, toprak nem sensörü kullanarak herhangi bir saksı çiçeğini ihtiyacına göre otomatik olarak sulanmasını sağlamak amacıyla kurulumu öğretilecektir. Atölye üç aşamadan oluşacaktır.

Bu atölye İstanbul Fatih Fen ve Anadolu Lisesi tarafından yapılacaktır.

Bu atölyede 10 öğrenciye arduino uno kullanarak 3 servo kullanımı ile basit bir robotik kol kontrolü öğretilecektir. Robotik kol otomasyonunda robot önündeki cismin yerini mesafe sensörü ile tespit edecek tespit ettikten sonra o cisme dokunacak şekilde harekete geçmeye programlanacaktır.

Bu atölye İstanbul Fatih Fen ve Anadolu Lisesi tarafından yapılacaktır.

Bu atölyede 10 öğrenciye arduino nano kullanarak oyuncak bir arabayı akıllı arabaya dönüştürmeyi ve bluetooth kullanarak android telefon ile kontrolü öğretilecektir.

Bu atölye İstanbul Fatih Fen ve Anadolu Lisesi tarafından yapılacaktır.

Eray Aktokluk’un yapmış olduğu robotlar sergileniyor. Sen de bu sergiye katılmak ister misin?

Bu atölye Eray Aktokluk tarafından yapılacaktır.

En zevkli robot projesi ve basit olması nedeniyle yaygın bir hobi robotu projesi olan çizgi izleyen robot yapmak istermisiniz? Çizgi izleyen robot atölyesinde kendi robotunuzu yapıp Line Follower Robot Challenge yarışmasına katılmak istemez misiniz? Dünyanın en çok ödül almış ekibi ile çizgi izleyen robot projesini yapın!

Bu atölye Robotus tarafından yapılacaktır.

Autodesk’in yeni bulut tabanlı 3B tasarım ve imalat aracı Fusion 360, profesyonellere olduğu kadar maker’lara da hitap ediyor. Bu atölyede Fusion 360’ın temel özelliklerini öğrenerek, hızlı modelleme ile 3B baskıya uygun bir ürün tasarlayacaksınız.

Bu atölye Autodesk tarafından yapılacaktır.

0’dan 100’e bir tasarım nasıl yapılır, kağıt üzerine çizdiğiniz bir objeyi 3 boyutlu yazıcılarla baskı alarak gerçek hayata geçirebilirsiniz. Daha sonrasında üzerinde değişikler yaparak tasarımını geliştirebilirsiniz. Autodesk’in ücretsiz lisans 3D tasarım programı olan TinkerCAD ile kendi modellerinizi üretmeye başlayın! Zaxe X1 3D yazıcı ile baskı aldığınız tasarımları etkinlik sonrasında eve götürme şansını yakalayın! Üretmek bu kadar basit. Hem TinkerCAD 3D modelleme programını öğrenin hemde 3D yazıcılardan baskı nasıl alınır ve nasıl üretilir, deneyimleyerek öğrenin.

Bu atölye Zaxe 3D Printing Technologies tarafından yapılacaktır.

Dünya üzerinde en çok oynanan yapay zeka oyunlarından biri olan Minecraft ile, tasarımlarımızı gerçek hayata dönüştürüyoruz. Küp küp yaptığımız tasarımları Mineways ile 3D yazıcılarının okuyabileceği bir formata dönüştürüp, Zaxe X1 ile çıktı alıyoruz.

Bu atölye Zaxe 3D Printing Technologies tarafından yapılacaktır.

Bu etkinliğimizde, AppInventor ile mobil program yapacağız. Arduino ile araba vb. araçlar oluşturacağız. Mobil uygulamamızı kullanarak arduino kullanarak yapmış olduğumuz aracı uzaktan kontrol edebileceğiz.

Bu atölye İSTEK Semiha Şakir Anadolu Lisesi tarafından yapılacaktır.

Lego robotlarla sürpriz bir yarışma yapılacaktır.

Bu atölye Yüksel İlhan Alanyalı Fen Lisesi tarafından yapılacaktır.

Stanford Üniversitesi Tasarım Okulu’nda geliştirilen City X Projesi ile 3 Boyutlu modelleme ve problem çözme atölyesi bizleri bekliyor! Öğrencilere Tasarım Odaklı Düşünme ve Problem Çözme Becerisi kazandırmayı amaçlayan bu oyunda, City X isminde yeni kurulan gezegende bulunan uzay kâşifleri için 3 boyutlu yazıcıları kullanarak icatlar geliştiriyorlar.

Bu atölye Artistanbul tarafından yapılacaktır.

Elektroniğe ve Maker projelerine başlamak için en ideal araç: Arduino! Bu atölye sürecinde Arduino’yu kullanmayı, kodlamayı ve beraberindeki bir çok elektronik malzemeyi tanıma fırsatınız olacaktır. Eğitimler sırasında temel bir bilgilendirmenin ardından eğitmenlerimizle beraber ilk projeleriniz üzerinde çalışmaya başlayacaksınız!

Bu atölye Hisar Okulları tarafından yapılacaktır.

Hayalinizdeki oyunları hazırlayıp onları gerçek hayata geçirmeyi denemek ister misiniz? Kursumuzda programlama konusundaki bilgileriniz ve sorun çözme becerinize meydan okuyarak bunları yapabileceksiniz. Bu etkinliğimizde farklı uygulamalar ve sunumlar yoluyla sizlere bunları Scratch ve Makey Makey’i birlikte kullanarak nasıl gerçekleştirebileceğinizi öğreteceğiz.

Bu atölye Hisar Okulları tarafından yapılacaktır.

Programlama giriş olarak bir çok insanın önerdiği programlama dili Python’la bu atölyemizde tanışın! Atölye çalışmaları sırasında kendi oyununuzdan, elektronik içeren projelere kadar çeşitli aktiviteler sizleri bekliyor. Bu atölye sırasında sıradan bir bilgisayar yerine etkinlik için kurulacak olan RaspberryPi labı kullanılacaktır.

Bu atölye Hisar Okulları tarafından yapılacaktır.

Bakır plaket üzerine, baskı devre çiziminin transferi yapılarak elektronik kart tasarımının gerçekleştirilmesi

Bu atölye Maçka Akif Tunçel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından yapılacaktır.

Bu atölye çalışması ile katılımcılar elektronik baskılı devre kartlarının (PCB) nasıl yapıldığını öğreneceklerdir. Böylece ileride yapacakları hobi devreleri daha profesyonel ve kalıcı olacaktır. Bilgisayar ortamında çizilmiş olan bir elektronik devrenin nasıl baskı devresinin çıkartılacağını uygulamalı olarak anlatacağız. Baskı devre kartı yapımını kendi arduino kartımızı yaparak gerçekleştireceğiz. Atölye sonunda yapmış olduğumuz arduino ile led animasyon çalışması yapılacaktır.

Bu atölye Çatalca Arif Nihat Asya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından yapılacaktır.

Oyuncakların Meslek Seçimindeki Yeri: Çocukların seçtiği oyuncaklar gelecekteki mesleğinin habercisi olabilir. Bu çalışma ile anaokulundan lise seviyesine kadar öğrencilerin Pnömatik sistemleri tanımaları, hayatımızdaki yerini kavramaları hedeflenmektedir. Tasarla Yap: Bu çalışmada Lego Mindstroms setlerle çocukların mevcut model ve programları kullanmaları değil açık uçlu sorularla robotlarını tasarlayarak hareket ettirmeleri sağlanmaktadır.

Bu atölye Jr. Robotics Bilim Okulu tarafından yapılacaktır.

Dijitalleşen dünyada artık hepimiz birer tasarımcıyız. Bu da demek oluyor ki, oyuncaklarımızı, günlük kullandığımız ürünleri, kahve fincanımızı, bisikletimizi hatta belki de bilgisayarımızı kendi istediğimiz gibi hayal edebileceğiz. Sonrasında günümüz teknolojisinin bize sunduğu tüm imkânları kullanarak onları önce dijital dünyada tasarlayacağız. Daha sonra da dijital fabrikasyon araçları ile üreteceğiz. Dijital dünyaya girişin aşamalarını bu atölyede tek tek ele alıyoruz. kişi ve objelerin 3D Taramasını yapıyoruz, 3D Tasarım programlarında gerekli düzenlemeleri yapıp, elde ettiğimiz 3D modeli üretime alıyoruz!

Bu atölye 3Durak tarafından yapılacaktır.

Lego Education Wedo 2.0 ile ilkokul 4.sınıflarda yaptığımız robotik uygulamaları ve ortaya çıkar ürünleri sergileyeceğimiz bir atölye çalışması. Öğrencilerin ağzından Lego Education Wedo 2.0 uygulamaları…

Bu atölye Sultan Fatih İlkokulu tarafından yapılacaktır.

Lego konusunda teknik tasarım,mekanik sistem açıklamaları,turnuva sezonuna nasıl hazırlanılır? Problem çözümleri nasıl geliştirilir? Mekanik sistemlerin kullanımı için en uygun program nasıl yazılır?

Bu atölye Özel İtalyan Lisesi tarafından yapılacaktır.

EV 3 Minstrom setlerini hareketlendirmeye hazır mısınız? Bu etkinlikte İstediğiniz robot tasarımını yapabileceğiniz ve istediğiniz sensör setlerini programlayarak hayalinizdeki robotu yaratma şansını elde edeceksiniz. Programlama ve tasarım alanında meraklı olanlar etkinliğimizde bizimle buluşun.

Bu atölye Sevinç Koleji tarafından yapılacaktır.

Android telefonlarınız için uygulama oluşturmak ister misiniz? AppInventor ile artık uygulama tasarlamak çok kolay. Tasarlamak istediğiniz uygulamayı belirleyin, kod bloklarını kullanarak uygulamanızı tamamlayın ve hemen telefonunuzda test edin. RC Makers etkinlikleri kapsamında yapacağımız AppInventor atölyemizde basit bir pong oyunu oluşturacağız. Bu farklı ve eğlenceli atölyeye katılımınızı bekliyoruz.

Bu atölye İstanbul Amerikan Robert Lisesi tarafından yapılacaktır.

Günümüzde bir çok eğlence ve iş alanlarında kullanılan 3D modelleme ve animasyonların nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorsanız bu atölye sizin için. Bu atölyede Blender 3D uygulaması kullanılarak genel olarak animasyonların nasıl yapıldığı ve belli başlı hangi noktalara dikkat edildiği uygulamalar ile anlatılacaktır. Blender atölyesine katılın ve kendi animasyonunuzu oluşturun.

Bu atölye İstanbul Amerikan Robert Lisesi tarafından yapılacaktır.

Çocukların bilgisayar karşısında tüketici olmaktan çıkıp üretici konumuna gelmesini amacını güden atölye çalışmamız, Kodu Game Lab programlama arayüzü ile kodlama becerilerini geliştirerek, onları programcılık ile tanıştırmayı ve kod okuryazarlığı bilincini yaymayı hedeflemektedir.

Bu atölye FMV Özel Erenköy Işık Ortaokulu tarafından yapılacaktır.

Atölyemizde çocuklar tablet ve telefon oyunlarını artık kendileri yazıyor! JavaScript ve HTML dillerini öğrenerek yaratmak istedikleri projeyi kodlayarak diğer arkadaşlarıyla paylaşıyorlar.

Bu atölye Maker Çocuk tarafından yapılacaktır.

Türkiye ROV (Remotely Operated Underwater Vehicle) şampiyonu ALEV ROBOTICS olarak basit bir ROV un nasıl yapılacağını hangi malzemelerin gerektiğini anlatmak istiyoruz.

Bu atölye Özel Alev Lisesi tarafından yapılacaktır.

Scratch ile makey makey’i birleştiren bir etkinlik. Katılımcılar scratch programı üzerinde oluşturdukları programı makey makey ile birleştirecekler. Scratch üzerinde yapılan Sesli Ülke Bayrakları, Pacman Oyunu, Meyvelerle Piyano gibi…

Bu atölye MEV Koleji Özel Büyükçekmece Okulları tarafından yapılacaktır.

Atölye içeriği eklenecektir.

Bu atölye Microsoft tarafından yapılacaktır.

Son zamanların en popüler oyunlarından biri olan Minecraft, hem genç hem de yetişkin kullanıcılara hitap ediyor. Minecraft sayesinde bir ülkenin coğrafyasını daha eğlenceli bir şekilde anlayabilir hatta birtakım kodlama derslerinin üstesinden gelebilirsiniz. Bu atölyede hem eğleneceksiniz hem de eleştirel düşünme becerileriniz ile yaratıcılığınızın sınırlarını zorlayacaksınız.

Bu atölye Microsoft tarafından yapılacaktır.

Bu atölye çalışmasında katılımcılar LEGO Mindstorms ile robot yapıp, ev3 uzerinde programlama yapıp test etme şansı bulacaklar.

Bu atölye Teknokta – LEGO® Education Türkiye Ortağı tarafından yapılacaktır.

Günümüzde “CS:GO” adl oyunun oynanma ve oyuncu sayısı hızla artmakta fakat tasarımcıları çok az sayıda. Bu atölye sayesinde yaratıcılığınızı ve teknolojinizi kullanarak tasarım yapabilir ve bu yolla yeni bir dünyaya yelken açıp , kaç yaşınızda olduğunuz umursanmadan para kazanabilirsiniz.

Bu atölye Özel Darüşşafaka Lisesi tarafından yapılacaktır.

FIRST vakfının düzenlediği FRC ve FLL turnuvaları hakkında bilgi verip öğrencileri bu turnuvaya katılmaya teşvik etmek.

Bu atölye Darüşşafaka Eğitim Kurumları & TEVİTÖL & Robert Kolej FRC Takımları tarafından yapılacaktır.

KAPLA bir ahşap modelleme malzemesidir. Doğal ahşaptan birbirinin tıpkısı parçalar kullanılarak oynanır. Kapla, sahip olduğu özel oran (1:3:15) sayesinde sınırsız sayıda inşa olanağı sağlarken, sanat yapıtı gibi incelikli ve teknik olarak sağlam yapılar oluşturmayı mümkün kılar. Kapla’nın mantığı son derece basittir. Hiçbir yapıştırıcı, tutturucu ya da mıknatıslı parçaya gerek duymadan her blok birbirinin üstüne el dengesi ile koyularak inşa edilir. Bloklar denge ve yer çekimi ile yani tamamen fizik kuralları ile dururlar.

Bu atölye İNDİ Oyuncak tarafından yapılacaktır.

Günümüzün en popüler teknolojilerinden olan 3D yazıcı türlerinden Reprap yazıcılar hakkında bir etkinlik düzenlemeyi planlamaktayız. Tüm dünyada öğrencilerin ve makerların en çok tercih ettiği yazıcılar, kolay yapılabilirliği, parçaların yaygınlığı ve fiyatlarının da performanslarına göre uygunluğu gibi nedenlerle Reprap yazıcılardır. Etkinlik süresince dünyada en çok download alan açık kaynaklı Türk tasarımı 3D yazıcı ünvanına sahip Sigma3D yazıcıyı adım adım birleştirerek yazılım, donanım ve sarf malzemeleri hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Bu atölye Sigma3D tarafından yapılacaktır.

DEVA Okulları “Uydu nasıl yapılır? workshopu düzenleyecek ve 2 uydu getirecek.

Bu atölye DEVA OKulları tarafından yapılacaktır.

Raspberry Pi atölyesi

Bu atölye SAMM Teknoloji tarafından yapılacaktır.

Bu atölyede mobil oyun programlama öğrenmek isteyenler için giriş seviyesinde mobil oyun programlama dersi verilecektir. Oyunların yapılacağı programın yani Game Maker’ın çoklu platformlarda geliştirme özelliği vardır bu sayede yaptığınız oyunu hem iOS hem de Android cihazlarında paylaşabilirsiniz.

Bu atölye SEV American College tarafından yapılacaktır.

Bu etkinlikte mBlock uygulamasında Scratch ile sürükle bırak yöntemiyle mBot robotlarımızı kodlayacağız. Robotlarımızı kodlamayı öğrendikten sonra sizler için hazırladığımız parkurlarımızda robotlarımız ile yarışacak ve doyasıya eğleneceğiz!

Bu atölye ALKEV Okulları tarafından yapılacaktır.

Kendi ürettiğiniz tankları kullanmak ister misiniz? O zaman bu atölye tam size göre! Tasarladığınız tank parçalarını 3 boyutlu yazıcıdan basmayı, montajlamayı ve programlamayı öğreneceksiniz. Tanklarınızı uzaktan kumanda edebileceğinizi biliyor muydunuz? Sıra tanklarınızı yarıştırmaya geldiğinde ise çok eğleneceksiniz. İsterseniz tanklarınıza kameralar yerleştirebilir ve diğer atölye çalışmalarını dolaşarak harika videolar çekebilirsiniz.

Bu atölye İstanbul Amerikan Robert Lisesi tarafından yapılacaktır.

SumoRobot Nedir? Sumo Robotlar aynı sumo güreşçileri gibi rakiplerini ringin dışına iterek çıkarmaya çalışan, akıllı (uzaktan kumanda edilmeyen) robotlardır. Siz de kendi SumoRobotunuzu yapmak ve RCMakers Sumo Robot Challenge’a katılmak mı istiyorsunuz? Öyleyse RCMakers SumoRobot atölyesine gelin ve bu deneyime ortak olun.

Bu atölye İstanbul Amerikan Robert Lisesi tarafından yapılacaktır.

İçinizdeki mühendisi keşfetmek istiyorsanız bu atölye tam size göre! Atölyenin sonunda tasarımın temellerini öğrenecek, basit parçaları tasarlayabilecek ve 3 boyutlu yazıcıdan çıktılarını alabileceksiniz. Yüzlerce ziyaretçinin uğrayacağı RCMakers sergi alanında tasarımlarınızı gururla tanıtan siz olun!

Bu atölye İstanbul Amerikan Robert Lisesi tarafından yapılacaktır.

Teknolojik atıklarınızı biraraya getirerek ortaya çıkardıklarınıza inanamayacaksınız! Buna sanat demek hiç de zor değil. Teknolojik atıklarınızı ve hayal gücünüzü yanınızda getirin ve bu muhteşem deneyimin bir parçası olun. Eserleriniz ölümsüzleşsin!

Bu atölye İstanbul Amerikan Robert Lisesi tarafından yapılacaktır.