KODU GAME İLE SURVIVOR ATÖLYESİ

Atölye Açıklaması

Bu atölyede öncelikli amacımız eğlence aracımız olan oyunların tasarım ve kodlarını kendimiz yaparak gelişmeyi sağlamaktır. Hazır önümüze gelen ve vaktimizin çoğunu belki de bölümleri geçmek için harcadığımız oyunları kendimiz yapmamız artık çok kolay. Kodu Game Lab. kullarak üç boyutlu oyunumuzu tasarlayacağımız bu atölyede kendi “Survivor” oyunumuzu yapacağız.

Bu atölye Kültür 2000 Koleji tarafından yapılacaktır.

ARDUINO İLE TOPLUMA HİZMET PROJELERİ GELİŞTİRİYORUM

Atölye Açıklaması

Bu atölyede “Bir gün herkes maker olabilir.” felsefesinden yola çıkarak kurduğumuz ARDUINO kulübü 7.sınıf öğrencilerimiz, topluma hizmeti amaçladıkları farklı proje örneklerini sunacaklardır. Öğrenciler bu süreçte hangi aşamalardan geçtiklerini, sonuca ulaşırken karşılaştıkları zorlukları ve çözümlerini paylaşacaklardır.

Bu atölye İDV Özel Bilkent Ortaokulu tarafından yapılacaktır.

SCRATCH İLE KENDİ MINECRAFT DÜNYANI YARAT ATÖLYESİ

Atölye Açıklaması

Bu atölyede bir çok öğrencinin bilip severek kullandığı Scratch programında yine çoğu kişinin severek oynadığı Minecraft oyunundan esinlenerek hazırlanabilecek bir mini Minecraft dünyası tasarım ve kod çalışmaları anlatılacaktır.dır.

Bu atölye Kültür 2000 Koleji tarafından yapılacaktır.

TOMTECH MODELLEME ATÖLYESİ

Atölye Açıklaması

Tomtect yenilikçi bir ahşap modelleme oyunudur. Yüksek kalitedeki ahşap parçaları plastik parçalarla birleştirerek oynanır. Hayal gücünü, motor becerilerini, zihni, konsantrasyonu ve mekân içinde yön bulma duyusunu geliştiren sınırsız bir tasarım kaynağıdır. Akıl oyunları sınıflarında ve STEM uygulamalarında kullanılmaktadır.

Bu atölye Indi Toys tarafından yapılacaktır.

SHIBORI ATÖLYESİ

Atölye Açıklaması

Bu workshopta , tekstil üzerine desen yaratmak için kullanılan cok eski bir Japon tekniği olan Shibori’nin temel ilkelerini öğreniyoruz. Beraberce bağlama, katlama, dikme, sıkıştırma ve buruşturma gibi çok farklı teknikleri kumaşlara uygulayıp, boyaya batırarak, kumaşlar üzerinde özgün desenler oluşturacagız. Workshop iki kısımdan oluşuyor. İlk kısımda katlama teknikleri gösterilecek, ikinci kısımda da boyama işlemi gerçeklestirilecektir. Ortaya çıkan shibori desenli ürünler (kumaş, peçete seti), katılımcılara ait olacaktır.

Bu atölye Aslı Smith tarafından yapılacaktır.

KAPLA BRIDGE CHALLENGE VE BALANCE ATÖLYESİ

Atölye Açıklaması

KAPLA bir ahşap modelleme malzemesidir. Doğal ahşaptan birbirinin tıpkısı parçalar kullanılarak oynanır. Kapla, sahip olduğu özel oran (1:3:15) sayesinde sınırsız sayıda inşa olanağı sağlarken, sanat yapıtı gibi incelikli ve teknik olarak sağlam yapılar oluşturmayı mümkün kılar. Kapla’nın mantığı son derece basittir. Hiçbir yapıştırıcı, tutturucu ya da mıknatıslı parçaya gerek duymadan her blok birbirinin üstüne el dengesi ile koyularak inşa edilir. Bloklar denge ve yer çekimi ile yani tamamen fizik kuralları ile dururlar. Kapla atölyesinde, kendini ifade et, sanatsal yaratıcılığını keşfe çık, Kapla bilmecelerini çözüp, dengeyi keşfet veya en uzun köprüyü yaparak diğerlerine meydan oku.

Bu atölye Indi Toys tarafından yapılacaktır.

SANAL GERÇEKLİK GÖZLÜĞÜNÜ KENDİN YAP DERSİ YERİNDE İNCELEYELİM ATÖLYESİ

Atölye Açıklaması

Bu atölyede öğrenciler kendi cardboard sanal gerçeklik gözlüklerini tasarlayacaklar. Virtual Reality gözlüklerini kullanarak Fen Bilimleri dersini Google Expeditions yardımıyla nasıl zevkli bir şekilde işlenebileceğini farkedecekler.

Bu atölye Kültür Koleji tarafından yapılacaktır.

KÜLTÜRLÜ SPHERO ATÖLYESİ

Atölye Açıklaması

Tablet ve akıllı telefonlarla yönetilebilen dünyanın ilk akıllı robot topu olan Sphero ile Matematik dersindeki açılar, koordinat sistemi, oran-orantı gibi konular daha eğlenceli bir şekilde anlatılır.

Bu atölye Kültür Koleji tarafından yapılacaktır.

BİLİMİ SEVDİRMEK ATÖLYESİ

Atölye Açıklaması

İçini açma, bozarsın! Elleme çarpılırsın! Zor işler bunlar, benim kafam bunlara çalışmaz! Fizik çok sıkıcı! tabularını ortadan kaldırıp, çocukların zihinlerindeki bilimin tanımını değiştirmeyi ve daha iyi bir dünya için geleceğin öncü yenilikçilerini yetiştirmeyi hayal ettik ve twin bilim kitini oluşturduk. Bu etkinlikte sizlere Twin bilim kitleri ile gerçekleşecek bilim atölyesi tasarladık.

Bu atölye Young Gru Academy tarafından yapılacaktır.

MİNECRAFT İLE 3D PRINTING ATÖLYESİ

Atölye Açıklaması

Minecraft üzerinden tasarlayıp hayal ettiğiniz ürünleri 3D yazıcı ile üretim yapın. Tasarimlariniza belli bir birim aradıktan sonra 1e1 olarak 3D yazıcılardan çıktısını alabilirsiniz. Katılma koşulları için. Laptop ve yüklü olarak Minecraft gereklidir, tablet üzerinden çalışmamaktadır.

Bu atölye ZAXE tarafından yapılacaktır. Katılımcıların bilgisayarlarında Minecraft yüklü olması gerekmektedir. 

PROTOTİPLEMEDE 2.ADIM : KENDİ SENSÖRÜNÜ KENDİN YAP ATÖLYESİ

Atölye Açıklaması

Katılımcılar analog ve dijital sensörleri daha yakından tanıyacak ve basit malzemelerle kendi analog sensörünü tasarlayacaktır.

Bu atölye Fi Eğitim tarafından yapılacaktır.

AKILLI CİHAZINI KENDİN ÜRET ATÖLYESİ

Atölye Açıklaması

Arduino Uno mikrodenetleyici ve çeşitli sensörler kullanarak tasarlanan elektronik devrelerin Scratch For Arduino platformunda kodlanarak akıllı cihaz geliştirilecektir.

Bu atölye Bilişim Garaj Akademisi tarafından yapılacaktır.

ELEKTRONİK TEKSTİL ATÖLYESİ

Atölye Açıklaması

  • Elektronik tekstile giriş 101
  • Elektronik tekstil nerelerde kullanılıyor?
  • Elektronik tekstil Malzemeleri nelerdir?
  • Elektronik tekstil üzerine bir proje yapılacaktır.

Bu atölye Afra Sönmez (CoinBatery) tarafından yapılacaktır.

Bu atölye Lise öğrencileri içindir ve 10 kişi ile sınırlıdır.

ARDUINO’YA TINYLAB İLE HIZLI BİR GİRİŞ ATÖLYESİ

Atölye Açıklaması

Arduino öğrenmeye Tinylab ile hızlı bir giriş yapacağız. Eğitimin ilk kısmında görsel programlama dilleri ile başlayıp ardından Arduino IDE ile programlamaya devam edeceğiz. Ayrıca bu teknik eğitimi ders içinden örnek projeler ve ders entegrasyonu ile zenginleşireceğiz.

Bu atölye ENKA Okulları tarafından yapılacaktır.

TİNKERCAD İLE 3B MODELLEME ATÖLYESİ

Atölye Açıklaması

Tinkercad programının yeni versiyonu ile 3B modelleme ve 3B yazıcılar üzerinde 3 saatlik bir eğitim tasarlıyoruz. Tasarımlarımız arasında günlük eşya kullanımından, Stres çarkına ve minecraft için 3b modellemeye kadar birçok alanı kapsamaya çalışacağız.

Bu atölye ENKA Okulları tarafından yapılacaktır.

MIT APPINVENTOR ATÖLYESİ

Atölye Açıklaması

Atölyeye katılan öğrenciler Appinventor ile kodlamaya giriş yapacaklar. Atölye süresi boyunca kodlama nedir ne işe yarar öğrendikten sonra Appinventor ile android platformlarda çalışacak uygulama ve oyun geliştirecekler.

Bu atölye Makers Türkiye ve Avrupa Koleji tarafından yapılacaktır.

ROBOT KOL PARK SENSÖRÜNE KARŞI ATÖLYESİ

Atölye Açıklaması

3ServoMotor, 3Potansiyometre ile ve kestiğimiz kartonlarla Arduino kodlu Robot Kol Atölyesi ve Ultrasonik sensör ile Arduino kodlu ParkSensörü Atölyesi. Bu iki Atölye için 3 saat yeterli diye düşünüyoruz. Her biri için 10 kişi ile Atölye yapmayı planladık. Atölyeler için Maker malzemelerimizi Manisa dan biz getireceğiz, sadece 10 Adet laptop Arduino yüklemelerimiz için okulunuzdan kullanmayı düşünüyoruz.

Bu atölye Salihli Kudret Demir Ortaokulu tarafından yapılacaktır.

DRONE ATÖLYESİ

Atölye Açıklaması

Robotik derslerini ileri seviyeye taşınması ile Drone eğitimi uygulamalı olarak anlatılacaktır. Drone kurulumu ve kodlanması uygulamalı eğitim planlanmıştır.

Bu atölye Bahçeşehir Amerikan Kültür Koleji tarafından yapılacaktır.

PRUSA i3 3D YAZICI Ve 3D TARAYICI ATÖLYESİ

Atölye Açıklaması

Atölye açıklaması yakında yayınlanacaktar.

Bu atölye İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından yapılacaktır.

MAKER ORKESTRASI ATÖLYESİ

Atölye Açıklaması

“Maker Orkestrası” olarak bizler müzik yapmayı çok eğlenceli bir hale getiriyoruz. Etkinliğimizde kendi enstrümanınızı kendiniz yapacak ve notaları öğrenmenin aslında ne kadar kolay olduğunu keşfedeceksiniz . Etkinlikte üstünde çalışacağımız örnek şarkı: Ed Sheeran-Shape of you Etkinliğe katılmak için ihtiyacınız olan tek şey ise “yaratıcılık” Etkinlik sonundaki kazanımlar:

  • Scratch 2.0 ve Mblock programları ile temel düzeyde kod yazma
  • Makey-makey kullanma
  • Müzik dersleri için teknolojik materyal geliştirme becerisi kazanma
  • FeTeMM (STEM) yaklaşımıyla ders işleme farkındalığı kazanma

Bu atölye Çivril Emine Özcan Anadolu Lisesi tarafından yapılacaktır.

Atölyeye aynı anda en fazla 10 kişi katılabilecektir.

MBOT İLE ROBOTİK KODLAMA ATÖLYESİ

Atölye Açıklaması

Atölyemizde 15 öğrenciye mBot robotuna çizgiyi takip etme, engelden kaçma, ledleri kontrol etme, ışığa tepki verme, gibi komutlarının nasıl programlanacağı yönünde eğitim verilecektir. mBot’un beyni “Arduino” tabanlı mCore kartından oluştuğu için öğrenciler bu eğitimde Arduino kartını da kullanmaya yönelik temel bilgileri uygulamalı olarak edineceklerdir. Ayrıca bu çalışmada öğrenciler (onlara verilecek malzemelerle) kendi araç parkurlarını tasarlayacaklar. Buradaki amacımız katılımcıların analitik düşünme ve problem çözme becerilerinin yanısıra yaratıcılıklarını da geliştirmektir. Yapılacak çalışma sonunda ekiplerin ( zaman yettiği taktirde) mBot’larını yarıştırması için minik yarışma düzenlenecektir. Çalışmalar 3’er kişilik 5 ekiple gerçekleşecektir. Yaş aralığı: 12-16

Bu atölye Çivril Emine Özcan Anadolu Lisesi tarafından yapılacaktır.

Yaş aralığı: 12-16

SENSÖRDEN BULUTA ATÖLYESİ

Atölye Açıklaması

Gün geçtikçe akıllı cihazların daha kolay programlanması hayatımızda daha çok yer edinmelerini beraberinde getiriyor. Windows 10 IoT Core ile Raspberry Pi gibi küçük bilgisayarlara modern uygulamalar geliştirebiliyoruz. Raspberry Pi’a eklediğimiz IoT HAT kartı ile popüler birçok sensörden veri alabiliyor, elektronik cihazlarımızı uzaktan kontrol edebiliyoruz. Etkinliğimizde Raspberry Pi üzerine IoT Core yüklemeyi, uygulama geliştirip Raspberry Pi’a göndermeyi, sensörlerden veri okumayı ve buluta veri göndermeyi göreceğiz.

Atölyede uygulama geliştirmek isteyen katılımcıların:

Rica ediyoruz.

Bu atölye Microsoft tarafından yapılacaktır.

ARDUINO İLE SEN DE YAP ATÖLYESİ

Atölye Açıklaması

Arduino nedir? Arduino ile temel projelere örnek taşiyacak workshop çalişmalari yapilmasi planlanmiştir. Katilimcilarin bilgisayar ile katilmalari gerekmektedir. Atölye çalişmasi için internete ihtiyaç duyulmaktadir. Lise öğrencilerine yönelik bir etkinliktir.

Bu atölye Kültür Koleji tarafından yapılacaktır.

KONTROL SENDE, ARABANI TASARLA SÜR ATÖLYESİ

Atölye Açıklaması

Biz eminiz ki herkesin çocukken uzaktan kumandalı bir araba tecrübesi olmuştur. Acaba içinde ne var? Nasıl oluyor da çalışıyor? gibi sorularımız içimizi kemirmiştir. Merak eden bazılarımız dayanamamış, arabaları parçalamıştır. İçindekileri görmek ve kurcalamak için. Siz kırmadınız mı? Tornavida ile içine bakmadınız mı arabanızın? O zaman işte bizim atölyemizde uzaktan kumanda edilebilen bir arabanın nasıl tasarlanacağını, nasıl kodlanacağını, bu işin matematiğinin fiziğinin nerede, ne işe yaradığını fark edeceksiniz. Evinizde daha önceden kırdığınız arabaların tekerlekleri varsa alıp gelin. Bizimle eğlenceli bir atölye yapın.

Atölyemiz; Devre tasarımı, Arduino’nun kendi yazılım programında kodlama, Android bir cihaz ile tekerleklerin kontrolü etaplarından oluşacaktır. Atölyemizden kendi arabanızı tasarlayabilecek, gerek kodlama gerekse malzemeler ile ilgili tüm bilgi ve beceriler ile ayrılacaksınız.

Bu atölye  Özel Esayan Lisesi tarafından yapılacaktır.

Atölyeye katılım en fazla 15 kişi ile sınırlıdır.

MODEL UÇAK ATÖLYESİ

Atölye Açıklaması

İTÜ Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi takımlarından Apis Ar-Ge Takımı, RC Makers’ta 10-15 kişilik bir öğrenci grubuyla birlikte model uçak çalışması yapacaktır.THK’dan alınan model uçaklar öğrencilerle birlikte monte edilecek ve etkinlik sonunda uçaklar uçurulacaktır.

Bu atölye  İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından yapılacaktır.

KERASLA DERİN AĞ-BAZLI YAPAY ÖĞRENMEYE GİRİŞATÖLYESİ

Atölye Açıklaması

Yapay Zeka sistemleri geliştirirken her durumu elle kodlayamayız ancak bilgisayara gerekli verileri vererek istediğimiz modelleri oluşturmasını Yapay Öğrenme algoritmalarıyla sağlayabiliriz. Yapay Sinir Ağları obje tanıma, obje algılama gibi birçok yapay zeka görevinde kullanılan bir Yapay Öğrenme algoritmasıdır. Atölyemizde Python dili ve Keras kütüphanesi ile bilgisayarların el yazısı rakamları nasıl tanıdıklarını göstereceğiz. Ayrıca Yapay Sinir Ağlarının yapısından ve gerçekleştirdiği işlemlerden kısaca bahsedip birçok objeyi algılayıp tanıyan bir algoritmanın demosunu yapacağız.

Bu atölye  İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından yapılacaktır.

TASARIM ODAKLI DÜŞÜNMEATÖLYESİ

Atölye Açıklaması

Tasarım odaklı düşünce çalışmalarında katılımcılara “tasarımcı gibi düşünme” metodolojilerinin farklı yöntemleri, vaka analizleri, başarı ve başarısızlık hikayeleri üzerinden anlatılıp, uygulanır. Bu atölye çalışmalarında, değer önerisi tespiti, fikir üretme, prototip oluşturma olmak üzere katılımcılara 3 ana başlıkta eğitim verilmektedir. Katılımcılar problem analizi, persona oluşturma, kullanıcı görüşleri yapma, görsel şema oluşturma, fikir oluşturma, konsept ve prototip oluşturma gibi konuları teoriden pratiğe dönüştürerek tecrübe ederler.

Bu atölye KWORKS Girişimcilik Araştırma Merkezi tarafından yapılacaktır. Bu atölye 12 kişi ile sınırlıdır.

STARTUPATÖLYESİ

Atölye Açıklaması

Bu oturumda StartUp nedir nasıl kurulur, hangi aşamalardan geçmeniz gerekir ve başarıya ulaşmış StartUp hikayelerini dinleyeceksiniz.

Bu atölye KWORKS Girişimcilik Araştırma Merkezi tarafından yapılacaktır.

BİYOMİMETİK – DOĞADAN KOPYA ÇEKMEKATÖLYESİ

Atölye Açıklaması

Yalıçapkını kuşu, dünyanın en hızlı trenine nasıl ilham kaynağı oldu? Köpekbalığının derisiyle nükleer denizaltılar arasında nasıl bir ilişki var? Bu atölyede, mühendislik, ArGe ve tasarım süreçlerinde doğadan nasıl ilham alabileceğimizi birlikte keşfedeceğiz. Duyularımızdan esinlenerek geliştirilen sensörleri, Unity oyun motoru ile interaktif olarak deneyimleyeceğiz.

Yaş aralığı: 10 – 14      Katılımcı sayısı: 10’ar kişilik 3 atölye

Bu atölye Borusan Arge tarafından yapılacaktır.

HAYDİ KIZLAR KODLAMAYAATÖLYESİ

Atölye Açıklaması

Okulumuzda bir robot asistanımız olsa neye benzerdi? Evimizdeki geri dönüştürülebilen malzemeleri yarış pistine çeviriyoruz. Engelleri aşan en sağlam arabaları yarıştırmak için kodlama yöntemlerini kullanıyoruz. Bu atölyede, KızCode Platformu işbirliği ile Robo2Box robot tasarım kiti ile modelleme yaparak hem tasarım çözümleri üretecek hem de gelecekte teknolojinin hayatımızdaki yeri hakkında fikir yürüteceğiz.

Yaş aralığı: 10 – 14

Bu atölye Borusan tarafından yapılacaktır.

TAKIM HALİNDE PROGRAMLAMAYARIŞMASI

Atölye Açıklaması

Sunum kısmında gün geçtikçe sayıları ve çeşitleri artan programlama yarışmaları hakkında kısa bir bilgilendirme, ulusal ve uluslararası yarışmalarda(Google Hashcode, ACM ICPC, IEEE XTreme vs.) izlenen takım stratejileri anlatımı, yarışmalardan örnek problem gösterimi ve çözüm yaklaşımları, interaktif kısımda ise katılımcılar için bir programlama yarışması olacak. Atölyenin çoğunun bu yarışma ile geçmesini planlıyoruz.

Yaş aralığı: 10 – 14

Bu atölye İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından yapılacaktır.

ELX-SMART HOMEATÖLYESİ

Atölye Açıklaması

 

Akıllı Ev : fonksiyonları ; FC28 ,toprak nem sensörü ile toprağın nemini ölçüp toprağı otomatik sulama, IR kumanda ile ışıkları, perdeleri, kapıları ve Su arıtma sistemini otomatik açıp kapatabilme.yağmur suları ile biriken kirli suları evin deposuna oradanda arıta sistemine ve evin içine yada tarlaya olmak üzere 2 tarafa gönderebiliyoruz. Garajda ki arabanın mesafesini ölçebiliyoruz, ve bunların yanında :PIR sensör ,alev sensörü gaz sensörü ve eve giriş çıkışlarda RFID kart mödülleri bulunmaktadır. Yapı Malzemeleri : kontplak , Depron ve Balsa.

Bu atölye Özel Uğur Hazırlık Anadolu Lisesi tarafından yapılacaktır.